UEFA a stabilit programul nationalei Romaniei in preliminariile EURO 2020. Vom termina pe terenul campioanei mondiale Spania

Duminica a avut loc la Dublin tragerea la sorti a preliminariilor EURO 2020, acolo unde echipa nationala a Romaniei a fost repartizata in grupa F, alaturi de Spania, Suedia, Norvegia, Malta si Feroe.

La capatul acestei zile, UEFA a stabilit si programul oficial din aceste preliminarii, unul destul de complicat si anevoios pentru baietii lui Contra, care vor incepe aventura pentru EURO in deplasare in Suedia, pe 23 martie 2019.

Al doilea meci din martie va fi acasa cu Insulele Feroe, incepand cu ora 21.45.

Urmeaza trei luni de pauza, iar in iunie va urma o dubla exclusiv in deplasare, la Oslo cu Norvegia pe 7 iunie si in Malta, trei zile mai tarziu, „tricolorii” fiind obligati sa parcurga o distanta foarte lunga in Europa, de la nordul la sudul continentului.

Va urma o noua pauza, pentru ca in septembrie sa dam piept cu Spania acasa, pe 5 septembrie, iar pe 8 urmeaza un nou meci acasa, cu Malta.

Pe 12 octombrie vom avea o deplasare foarte lunga in Feroe, iar trei zile mai tarziu ne intoarcem acasa, pentru a avea un meci dificil cu Norvegia.

In fine, ultime doua meciuri sunt in luna noiembrie, pe 15 si 18, primul acasa cu Suedia si ultimul, apoteotic, in deplasare in Spania, campioana mondiala in 2010.

Dar iata mai jos programul complet, cu tot cu orele de disputare ale partidelor:

23 martie 2019: Malta – Feroe, Suedia – Romania (ora 19:00), Spania – Norvegia (ora 21:45)
26 martie 2019: Malta – Spania, Norvegia – Suedia, Romania – Feroe (ora 21:45)
7 iunie 2019: Feroe – Spania, Norvegia – Romania, Suedia – Malta (ora 21:45)
10 iunie 2019: Feroe – Norvegia, Malta – Romania, Spania – Suedia (ora 21:45)
5 septembrie 2019: Feroe – Suedia, Norvegia – Malta, Romania – Spania (ora 21:45)
8 septembrie 2019: Spania – Feroe (ora 16:00), Romania – Malta (ora 19:00), Suedia – Norvegia (ora 21:45)
12 octombrie 2019: Feroe – Romania (ora 19:00), Malta – Suedia, Norvegia – Spania (ora 21:45)
15 octombrie 2019: Feroe – Malta, Romania – Norvegia, Suedia – Spania (ora 21:45)
15 noiembrie 2019: Norvegia – Feroe, Romania – Suedia, Spania – Malta (ora 21:45)
18 noiembrie 2019: Malta – Norvegia, Spania – Romania, Suedia – Feroe (ora 21:45)

Toate partidele vor fi LIVE text pe Ziare.com, anul viitor.

Prezentarea detaliata a adversarilor Romaniei din grupa de calificare a preliminariilor EURO 2020

Urmareste Ziare.com si pe Facebook! Comenteaza si vezi in fluxul tau de noutati de pe Facebook cele mai noi si interesante articole de pe Ziare.com.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *