FCSB si Dinamo remizeaza intr-un derbi nebun: Sase goluri pe National Arena!

FCSB si Dinamo au terminat la egalitate un derbi in care s-au marcat nu mai putin de sase goluri.

3-3 a fost scorul intalnirii de pe National Arena, una extrem de spectaculoasa si de intensa.

Duelul de pe cel mai mare stadion al tarii a inceput in peluze, cele doua galerii incercand sa se impuna in fata rivalilor. Daca ilfovenii au avut o scenografie simpla, cu o panza ridicata din peluza si un mesaj, “ros-albii” au optat pentru ceva mai complex, atat ca executie cat si ca mesaj.

In teren lucrurile au inceput cu o pauza, partida fiind intrerupta imediat dupa fluierul de start deoarece dinamovistii au aruncat zeci de torte pe suprafata de joc.

Odata linistiti “ultrasii” am avut parte de un meci intens, dar destul de slab in ocazii. Eddy Gnohere a deschis scorul in minutul 10, reluand din prima, in plasa, un balon trimis pe jos din corner, iar Axente a egalat in prelungirile primei reprize, cu un sut din intoarcere, dupa o gafa a lui Benzar.

Trimis in teren la pauza, Florinel Coman a adus FCSB in avantaj in minutul 55, el punctand direct din corner dupa o eroare uriasa a portarului Penedo.

“Mbappe” Coman a mai punctat o data, cu un sut pe coltul lung din interiorul careului, numai ca dinamovistii au egalat pentru a treia oara duminica seara, Popescu reusind sa inscrie pe final cu o lovitura de cap.

A fost 3-3 la capatul unui meci spectaculos, dar marcat de erori mari in defensivele celor doua echipe.

Desfasurarea meciului:

Min.90+4 Finalul partidei! Remiza spectaculoasa pe Arena!

Min.90+2 Nistor suteaza mult peste poarta din pozitie foarte buna!

Min.87 GOOOOL Dinamo! Popescu egaleaza cu o lovitura de cap!

Min.86 Schimbare FCSB: Morutan intra in locul lui Man.

Min.80 Nistor suteaza puternic, insa pe langa vinclu.

Min.75 Salomao trimite pe langa vinclu din unghi!

Min.72 Schimbare FCSB: Qaka intra in locul lui Gnohere.

Min.69 Schimbare Dinamo: Moldoveanu intra in locul lui Axente.

Min.68 GOOOL FCSB! Coman reuseste “dubla” cu un sut pe coltul lung!

Min.63 Schimbare Dinamo: Gomelt ii ia locul lui Hanca.

Min.61 GOOOL Dinamo! Nistor egaleaza cu un sut din interiorul careului!

Min.59 Galben pentru Corbu.

Min.55 GOOOOL FCSB! Coman marcheaza cu un sut direct din corner, dupa o mare gafa a lui Penedo!

Min.51 Man suteaza de la distanta, insa nu prinde cadrul portii.

Min.47 Penedo scoate in corner balonul sutat de Filip.

Min.46 Incepe repriza secunda.

Schimbare FCSB: Coman intra in locul lui Teixeira.
________________

Min.45+6 Finalul primei reprize.

Min.45+3 Galben si pentru Mihai Popescu.

Min.45+1 GOOOL Dinamo! Axente profita de o greseala a lui Benzar si egaleaza cu un sut din intoarcere!

Min.41 Ne apropiem de pauza si ploua in continuare in Capitala. Gazonul pare ca incepe sa cedeze in unele zone.

Min.35 Cartonas galben pentru Hanca.

Min.32 Popescu il bruscheaza pe Man, acesta cade la pamant si se isca un meleu in zona mediana.

Min.27 Planic intervine bine la o minge balbaita de Axente.

Min.25 Dinamovistii incearca sa reintre in joc, insa nu au pana acum actiuni cu adevarat periculoase.

Min.20 Cartonas galben pentru Dennis Man. Trei avertismente in mai putin de 10 minute pentru jucatorii lui Dica.

Min.17 Galben si pentru Ovidiu Popescu.

Min.13 Cartonas galben pentru Gnohere.

INFO: Man este la pamant acuzand o lovitura. FCSB-istul ar fi fost lovit de un obiect arncat din tribune.

Min.10 GOOOL FCSB! Gnohere inscrie cu un sut puternic din interiorul careului!

Min.8 Tanase suteaza din afara careului, Penedo scoate in corner!

Min.5 Se reia partida.

Min.2 Meciul este intrerupt dupa ce dinamovistii arunca mai multe torte aprinse pe suprafata de joc.

Min.1 Incepe partida!

INFO: Cee doua galerii se dueleaza de la distanta, FCSB-istii incercand o scenografie 3D destul de nereusita, iar dinamovistii revenind la coregrafiile clasice, cu panze si cartoane colorate.

ECHIPELE DE START

FCSB: Balgradean – R. Benzar, Planic, M. Balasa, Momcilovic – Ov. Popescu, L. Filip – Man, Fl. Tanase (cpt), Teixeira – Gnohere
Rezerve: A. Vlad – Nedelcu, Fl. Coman, Morutan, Jr. Morais, Jakolis, Qaka
Antrenor: Nicolae Dica

Dinamo: Penedo – Corbu, M. Popescu, Katsikas, Sg. Popovici – Hanca, Mahlangu, D. Nistor (cpt) – Sorescu, Axente, Salomao
Rezerve: Mutiu – Pesici, D. Ciobotariu, Vl. Olteanu, Gomelt, Neicutescu, Moldoveanu
Antrenor: Florin Bratu

Urmareste Ziare.com si pe Facebook! Comenteaza si vezi in fluxul tau de noutati de pe Facebook cele mai noi si interesante articole de pe Ziare.com.