Hamilton a câștigat în Singapore! Vettel, Verstappen și Raikkonen au abandonat la start

Lewis Hamilton a câștigat cursa din Singapore după ce a profitat de abandonurile de la start ale lui Sebastian Vettel, Max Verstappen și Kimi Raikkonen cauzate de o serie de accidente pe ploaie.

Newsletter
Eşti curios de ceea ce se întâmplă în lumea auto? Îţi trimitem ştirile zilei direct pe e-mail.

Ploaia care a început cu circa 15 minute înainte de stingerea luminilor roșii a generat startul cu cele mai multe incidente din acest sezon.
Sebastian Vettel a plecat bine din pole position, iar Kimi Raikkonen a țâșnit de pe locul 4 pentru a-l depăși pe Max Verstappen. Olandezul nu l-a văzut însă venind pe pilotul Scuderiei Ferrari, iar cei doi s-au acroșat înainte de intrarea în primul viraj. Finlandezul a pierdut controlul volanului și a fost propulsat în Vettel, pentru ca ulterior să-i lovească și pe Fernando Alonso și Verstappen.

Ca urmare a unei defecțiuni tehnice, Vettel a lovit parapeții de pe marginea circuitului și a pierdut partea frontală, fiind nevoit să piloteze cu spatele înainte de a fi capabil să oprească monopostul și să revină pe circuit. Vettel, Raikkonen și Verstappen au fost nevoiți să abandoneze, iar Safety Car-ul a intrat pe circuit pentru ca circuitul să fie curățat de numeroasele resturi de la monoposturi.

În urma acestor evenimente, Lewis Hamilton a devenit liderul cursei după ce inițial plecase de pe locul 5, iar pilotul echipei Mercedes a fost urmat de Daniel Ricciardo, ambii cu pneuri intermediare. Nico Hulkenberg și Sergio Perez au ocupat locurile 3 și 4 cu pneuri de ploaie, în timp ce Valtteri Bottas s-a poziționat pe 5 cu pneuri intermediare după un start complet ratat. La rândul său, Alonso a coborât pe 12 în urma acroșajului cu Raikkonen, iar ulterior a abandonat în turul 9 din cauza problemelor la motor.

Cursa s-a reluat fără incidente, mai ales că ploaia s-a oprit, ceea ce a redus spray-ul degajat de monoposturi și a îmbunătățit vizibilitatea. Hamilton s-a distanțat rapid la peste 5 secunde în fața lui Ricciardo, însă acestea au dispărut când Safety Car-ul a intrat din nou pe circuit în urma unui accident suferit de Daniil Kvyat. Cu excepția lui Hamilton, aproape toți piloții de top au intrat la boxe pentru un nou set de pneuri intermediare, iar Ricciardo a rămas pe locul doi în fața lui Bottas, care nu a intrat la boxe.

Circuitul a început însă să se usuce, astfel că piloții au început să opteze pentru cauciucuri ultrasoft, iar Hamilton a fost printre ultimii în turul 29. Britanicul a rămas fără emoții pe prima poziție, cu un avans de 9 secunde în fața lui Ricciardo și de 25 de secunde în fața lui Bottas. Acesta s-a năruit însă în turul 38, când Safety Car-ul a intrat din nou pe circuit după ce Marcus Ericsson a lovit parapeții și a rămas blocat pe pista. La reluare, Mercedes i-a solicitat lui Hamilton să păstreze un avans minor în fața lui Ricciardo, tactică pe care britanicul nu a agreat-o.

Totuși, spre final, Hamilton a mărit ritmul și a trecut primul linia de sosire cu un avans de circa 4 secunde în fața lui Ricciardo, în timp ce Bottas a completat podiumul de premiere. În urma acestor rezultate, Hamilton are un avans de 28 de puncte în fața lui Vettel în clasamentul general, după cele 25 de puncte câștigate pe un circuit care favoriza mnoposturile Ferrari.

Locul 4 i-a revenit lui Carlos Sainz Jr (Toro Rosso), care a fost urmat de Sergio Perez (Force India) și Jolyon Palmer (Renault). McLaren a punctat prin Stoffel Vandoorne, iar Lance Stroll (Williams), Romain Grosjean (Haas) și Esteban Ocon (Force India) au completat topul primilor 10 piloți. Felipe Massa (Williams) și Pascal Wehrlein sunt singurii piloți care au mai punctat, toți ceilalți 8 abandonând din diverse motive.