Mihaela Buzarnescu avanseaza la Rogers Cup dupa o revenire magnifica in setul secund

Mihaela Buzarnescu s-a calificat in turul doi de la Rogers Cup dupa ce a invins-o pe chinezoaica Qiang Wang.

Sportiva noastra a castigat cu 6-2, 7-5, la capatul unui meci in care a avut o revenire fenomenala in setul secund.

Mihaela a inceput perfect confruntarea de la Montreal, iar dupa doar 20 de minute tabela indica deja 5-0 in favoarea sportivei noastre.

A urmat insa un moment tensionat, in care Mihaela s-a certat cu arbitrul pentru un punct, iar apoi concentrarea sa a scazut si a inceput sa comita tot mai multe greseli.

Wang a fost mai periculoasa in setul secund, dar Mihaela a reusit o revenire fenomenala, cu care ne-a obisnuit tot mai des in ultima perioada.

Desi a fost condusa cu 5-3, Mihaela a salvat sapte mingi de set, a castigat patru game-uri la rand si s-a calificat in turul doi.

In faza urmatoare, Mihaela o va intalni pe Elina Svitolina, campioana en-titre pe care a mai invins-o de doua ori in acest an.

Partida va avea loc miercuri, la o ora ce nu a fost stabilita momentan, in direct pe Ziare.com.

BUZARNESCU – WANG 6-2, 7-5

00:29 – Victorie! Mihaela face break si se califica in turul doi!

00:24 – Mihaela salveaza o minge de break, iar acum conduce cu 6-5!

00:19 – Mihaela salveaza patru mingi de set, apoi face break si scorul este 5-5!!!

00:10 – Mihaela salveaza trei mingi de set, iar acum are nevoie de un break!

00:04 – Wang joaca din ce in ce mai bine, are 5-3, iar presiunea se muta pe umerii Mihaelei.

23:58 – Mihaela isi face serviciul dupa un game echilibrat.

23:55 – Wang se distanteaza la 4-2.

23:50 – Mihaela isi pierde serviciul si Wang are 3-2!

23:48 – Wang isi face serviciul si scorul este 2-2.

23:43 – Mihaela trece din nou in avantaj si conduce cu 2-1.

23:41 – Inceput echilibrat de set secund. Wang isi face serviciul si egaleaza.

23:38 – Mihaela isi face serviciul in startul setului secund.

23:33 – Mihaela castiga primul set cu 6-2!

23:29 – Wang face break si ramane in set.

23:25 – Mihaela rateaza doua mingi de set, iar Wang isi face serviciul in premiera.

23:15 – Game la zero reusit de Mihaela si scorul este deja 5-0!

23:14 – Mihaela joaca extraordinar, mai face un break si are 4-0!

23:09 – Game fara emotii pentru Mihaela si scorul este 3-0.

23:06 – Mihaela face break si conduce cu 2-0.

23:01 – Mihaela castiga fara emotii primul game al meciului.

22:59 – A inceput meciul!

22:56 – Meciul va incepe cu Mihaela la serviciu!

22:40 – Meciul Mihaelei va incepe in cateva minute.

Mihaela ocupa locul 20 in clasamentul WTA, in timp ce Wang este pe locul 53.

Aceasta este prima intalnire directa dintre cele doua jucatoare.