Mihaela Buzarnescu s-a calificat in sferturi la San Jose

Mihaela Buzarnescu s-a calificat, joi seara, in sferturile de finala ale turneului de la San Jose.

Favorita la castigarea turneului din Statele Unite ale Americii a invins-o in optimile de finala pe reprezentanta gazdelor, Amanda Anisimova (locul 198 WTA), ajunsa pe tabloul principal dupa ce-a trecut de calificari.

7-5, 2-6, 6-1 a fost scorul intalnirii dintre Mihaela Buzarnescu si Amanda Anisimova.

Miki a revenit spectaculos in setul 1, de la 3-5, impunandu-se cu 7-5, dar a pierdut caegoric urmatorul set.

Si-a luat insa revansa in setul decisiv, unul in care a surclasat-o pe americanca in varsta de doar 16 ani.

Dupa calificarea in sferturi, Mihaela si-a asigurat un cec in valoare de 21.330 de dolari si 100 de puncte in clasamentul WTA.

Mai departe, in sferturi, sportiva noastra o va intalni pe invingatoarea partidei dintre Madison Keys (fav.2) si australianca Ajla Tomljanovic.

Turneul de la San Jose se desfasoara pe durata acestei saptamani si e dotat cu premii in valoare totala de 750.000 de dolari.