SCM Craiova, invinsa in prima mansa a finalei Cupei EHF

SCM Craiova a pierdut prima mansa a finalei Cupei EHF la handbal feminin.

Vicecampioana Romaniei a fost invinsa cu 26-22 (12-10) in deplasarea sustinuta in Norvegia, contra formatiei Kristiansand Vipers.

Mansa retur e programata vineri seara, in Sala Polivalenta din Craiova.

Cu cateva minute inainte de startul partidei, detinatorii drepturilor TV din Norvegia au sa mai produca meciul, astfel ca televiziunile romanesti nu au mai putut difuza disputa in conditii optime, desi obtinusera acordul.

In cele din urma, cu o intarziere de aproximativ 20 de minute, jocul a fost transmis printr-un streaming video, la o calitate inferioare.

Revenind la joc, oltencele au inceput mai bine, insa norvegiencele au pus treptat stapanire pe joc si au pastrat in permanenta un avantaj de doua-trei goluri pe tabela.

Pe final, norvegiencele si-au marit avantajul la patru goluri si pornesc cu prima sansa in returul de saptamana viitoare.

Cristina Florianu a fost cea mai buna marcatoare a echipei noastre, cu 9 goluri. Pentru CSM Craiova au mai marcat Ana Maria Ticu (5), Dana Andreea Pricopi (3), Jelena Trifunovic (2), Bobana Klikovac (2) si Zeljka Nikolic (1).

Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, evolutia scorului in prima mansa a finalei Cupei EHF, dintre Kristiansand Vipers (Norvegia) si SCM Craiova (Romania).

Kristiansand Vipers – SCM Craiova 26-22

ora 19:34 – Scor final: 26-22, in prima mansa a finalei Cupei EHF.

ora 18:52 – Startul reprizei secunde.

PAUZA: 12-10 la pauza. Formatia noastra a inceput mai bine partida, insa norvegiencele au revenit si au intrat la cabine cu un avantaj de doua goluri.

INFO: Digi Sport 1 a inceput sa transmita meciul printr-un streaming video din minutul 19 al meciului.

INFO: Televiziunea norvegiana nu mai transmite meciul, astfel ca nici in Romania nu mai e difuzat in direct!

ora 18:00 – A inceput partida!

INFO: Pana in finala, SCM Craiova le-a eliminat pe:

24-19 si 24-26 cu DVSC Debrecen (Ungaria)
22-25 si 18-17 cu Brest (Franta)
23-17 si 29-25 cu Randers (Danemarca)
26-28 si 30-24 cu Kuban Krasnodar (Rusia)
23-25 si 26-23 cu Lada Togliatti (Rusia)
23-22 si 18-18 cu Kastamonu Belediyesi (Turcia)

INFO: Returul finalei Cupei EHF se va juca la Craiova, pe 11 mai.

Cupa EHF e a doua competitie intercluburi ca importanta si premii din handbalul feminin european, echivalentul Europei League la fotbal.